Oscars Lillkyrka
Oscars Lillkyrka är en kyrka som ligger i Oscars församling i Stockholm kommun. Lillkyrkan är liksom Oscarskyrkan ritad av Gustaf Hermansson 1903. Tididgare använd som bårhus och begravningskapell.
Andra kyrkor i närheten:
- Oscarskyrkan
- Marie Bebådelse katolska ...
- Engelska Kyrkan
- Gustaf Adolfs kyrka
- Hedvig Eleonora kyrka
- Seglora kyrka, Skansen
- Skeppsholmskyrkan
- Trefaldighetskyrkan
- Djurgårdskyrkan
- S:ta Eugenia Katolska kyrka



Betyg: 3
Oscars Lillkyrka är rektangulär till formen. Ritad av Gustaf Hermansson och utförd i anslutning till Oscars kyrka med samma växling av rå- och släthuggen skär respektive gulgrå marmor över en granitsockel. Kyrkorummet rymmer drygt 30 personer.
0 1 2011-09-28 kl. 19:35Betyg: 2
Som kyrka betraktat känns inte det gamla begravningskapellet som en lyckad lösning. Det kändes kalt och kallt, det enda som lyste upp var glasmålningen. En liten lokal kan kännas intim, den känslan infann sig inte här. Fortfarande för mycket garvkapell över det hela.
0 0 2010-09-30 kl. 22:22Betyg: 3
På samma tomt som Oscarskyrkan anlades ett mindre begravningskapell. Efter att i några decennier ofta ha används för begravningsgudstjänster kom kapellet att uteslutande att utnyttjas som bårhus. 1977 invigdes Lillkyrkan för gudstjänst efter omfattande renovering.
0 0 2010-08-01 kl. 22:57