Malexanders kyrka
Malexanders kyrka är en kyrka som ligger i Malexanders församling i Boxholm kommun.
Andra kyrkor i närheten:
- Torpa kyrka
- Blåviks kyrka
- Ulrika kyrka
- Asby kyrka
- Norra Vi kyrka
- Tidersrums kyrka
- Tranås kyrka
- Sunds kyrka
- Holavedskapellet
- Kisa kyrka



Betyg: 4
Malexanders kyrka är troligen den fjärde kyrkan på platsen.
0 0 2011-07-30 kl. 09:08Den första var troligen byggd på 1200-talet, och finns dokumenterad 1345. Den kyrkan brann 1587 och ersattes av en ny träkyrka. Sakristian sägs ha klarat branden och användes till den nya kyrkan. 1877 var dock kyrkan urvuxan och en ny började byggas, den invigdes 1881 och året därpå revs den gamla träkyrkan, dock först efter att den blivit avfotograferad (!). Den nya kyrkan, som var av sten brann 1929 och återuppfördes 1931.
Betyg: 5
Taket blâtt som Sommen när Birgitta roddes hit. Hon bodde pâ Torpön som barn.
5 0 2010-10-21 kl. 12:55När jag var liten var vi i Malexander en konfirmationssöndag. Minns gullvivor i mönster som lâg i fönstren.
De okändas grav pâ kyrkogârden stannade kvar i minnet.
Betyg: 3
Trevligt med de moderna glasmålningarna och ännu trevligare med den skolklass som övade in någon musical eller liknande vid ett av mina besök här.
2 0 2008-12-17 kl. 16:01