Gustav Adolfs kyrka
Gustav Adolfs kyrka är en kyrka som ligger i Gustav Adolfs församling i Habo kommun.
Andra kyrkor i närheten:
- S:t Johannes kyrka
- Habo kyrka
- Fiskebäcks kapell
- Kyrkans Hus
- Bankeryds kyrka
- Nykyrka kyrka
- Broholms kapell
- Blåhults kapell
- Utvängstorps kyrka
- Trånghalla kyrka



Betyg: 4
Över kyrkoporten står det skrivet ´Gustaf Adolfs kyrka flyttad från Fiskebäck i konung Gustaf III tid. År 1780.´ Den där överskriften tycker jag är bra, en ordentlig redovisning av kyrkans ursprung. Men varför är minneslunden så liten och utan plats att sitta ner en stund?
0 0 2011-04-23 kl. 20:27Betyg: 5
Det här är en sådan där kyrka jag blir glad av! Vit träkyrka med en mallig tupp på tornet, inuti ljus med en enkel takbård. Men titta på predikstolen, altaruppsatsen, ljuskronorna och dopfunten! Allt detta framträder mot en lugn och ljus bakgrund.
0 0 2009-03-05 kl. 14:15Betyg: 4
1778 beslutades att Fiskebäcks kyrka skulle flyttas upp till Hökensåsområdet, 1780 stod den på sin nya plats och i samband med flytten fick församlingen sitt namn efter dåvarande kronprinsen Gustav Adolf.
0 0 2009-03-05 kl. 12:50Kyrkan är ursprungligen byggd i början av 1600-talet.