Härlövs kyrka

4.0 i "vägt snittbetyg" (3 röster)

Härlövs kyrka är en kyrka som ligger i Härlövs församling i Alvesta kommun. Kyrkan är uppförd 1695 och är den enda barockkyrkan i Kronobergs län. Kyrkan ger ett särpräglat intryck med sitt höga takfall och den åldriga klockstapeln som ska vara den äldsta i Sverige. Interiören ger ett mycket påkostat intryck för att vara en landsortskyrka. Såväl den snidade altaruppsatsen, predikstolen, orgelfasaden och takmålningarna är uttryck för detta. uppdatera info om kyrkan

Kommentera denna kyrka...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av denna kyrka:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Japp, översmyckad eller inte, men efter fem år som vaktmästare här, japp, då är man såld! Kvittar var man vänder sig i världen, men ´pärlan´ finns alltid kvar i tanken...(trots ´viss´ bröllops hysteri på sommrarna)

    0 0 2009-03-28 kl. 00:22
  • Betyg: 5Den magnifika altaruppsatsen är verkligen överdådig!Tre kungliga monogram finns i den och predikstolen har utskurna figurer och en praktfull baldakin. Den här kyrkan är verkligen sevärd!vykort från kyrkan vykort från kyrkan

    0 0 2009-01-18 kl. 18:56
  • Betyg: 5Härlövs kyrka ligger vackert vid sjön Furen i en liten by med namnet Härlöv. Nuvarande kyrka står på en gammal offerplats. Den invigdes 1695. På kyrkogården står ett spånklätt klocktorn som är daterat till slutet av 1400-talet.Kyrkans interiör har flera kalkmålningar från början av 1700-talet, i synnerhet i sakristian. Där finns bl.a. en målning med Marias sju smärtor. Inredningen är överdådigt utsmyckad.

    0 0 2009-01-18 kl. 16:55