Selångers kyrka
Selångers kyrka är en kyrka som ligger i Selångers församling i Sundsvall kommun.
Andra kyrkor i närheten:
- Granlo kyrka
- Granloholms kyrka
- Nackstakyrkan
- Gustav Adolfs kyrka
- Bosvedjans kyrka
- Birgittakyrkan
- Sättna kyrka
- Skönsmons kyrka
- Sköns kyrka
- Timrå kyrka



Betyg: 3
Selångers kyrka byggdes 1780-81och har norrlands enda epitafium (det behövde jag slå upp för att förstå vad det var). Kyrkan återinvigdes i början av 2009 efter renovering. Selångers kyrka har också en föregångare som står som ruin på kyrkogården, den äldre kyrkan byggdes vid skiftet mellan 1100 och 1200-talet.
0 0 2011-03-01 kl. 19:11Betyg: 4
Selångers kyrka ligger en bit utanför Sundsvall. Området vid kyrkan är idylliskt och består av dels byggnader till församlingsverksamheten och dels vanliga hem. Kyrkans interiör tilltalar mig mycket. Färgerna är behagliga och det finns en trivsel i kyrkorummet. Orgeln är dessutom speciell då man byggt den i båg-format. En bit nedanför kyrkan kan man även skåda en gammal kyrkoruin. Selångers kyrka och Selånger är en fin plats att besöka sommartid om man är i trakterna kring Sundsvall.
0 0 2009-02-13 kl. 10:30Betyg: 3
En pampig altaruppsats omsluten av draperimålning. Det roligaste är orgeln som är tudelad och bygg kring ett fönster.Sedan finns en liten dopfunt? i trä i vitt och guld, se bild.
0 0 2009-01-07 kl. 23:32