Caroli kyrka
Caroli kyrka är en kyrka som ligger i Malmö S:t Petri församling i Malmö kommun, och invigdes den 19 december 1880. Efter att ha varit en självständig församling i Malmö överfördes Caroli kyrka 1949 till S:t Petri församling. Även om gudstjänst har firats i Caroli kyrka fram tills i år och kyrkan ligger inom S:t Petri församlings gränser, har den inte varit i bruk som församlingskyrka på många år. uppdatera info om kyrkan
Andra kyrkor i närheten:
- S:t Petri kyrka
- S:t Pauli kyrka
- S.t Nicolai kapell
- S:t Johannes kyrka
- S:t Johannes kyrka
- S:ta Maria kyrka
- Kirsebergs kyrka
- S:t Matteus kyrka
- S:t Andreas kyrka
- Heliga Trefaldighetskyrkan



Betyg: 3
Caroli kyrka, som ligger mitt i centrala Malmö är inte att betraktas som ett byggnadsminne, ägs sedan några månader av ett fastighetsbolag, som planerar annan användning av kyrkan när kvarteret omkring den nu renoveras och byggs om. Den har under senare år mest använts av Musikhögskolan i Malmö och ska i slutet av augusti 2010 ”avsakraliseras”. Detta innebär att man under rituella former bär ut en del av kyrkans inventarier och då firas den sista gudstjänsten med Biskop Antje Jackelén. Därmed tas kyrkan officiellt ur bruk som kyrklig byggnad. Ref: Kyrkans tidning.
0 0 2010-08-19 kl. 11:10Betyg: 3
Langlets centralkyrkor har alltid varit föremål för diskussion och själv är jag inte helt övertygad om storheten i dessa byggnader. Vad som dock utmärker Caroli är den fantastiska Walckerorgeln från tjugotalets början!
0 0 2010-01-03 kl. 04:22Betyg: 3
Sorgligt att läsa om den verksamhet som nu är av profan karaktär om än jag framstår som egoistisk. Som en av Langlets centralkyrkor är det intressant arkitektur. Förmodligen är inte kyrkointeriören längre aktuell att kommentera.
0 0 2009-06-09 kl. 22:31Betyg: 3
En av Emil Langlets två kyrkor i Malmö. Sedan år 2000 hyr Musikhögskolan kyrkan vilket förklarar att det inte går att komma in i den. Möjligen har man chansen vid någon konsert.
0 0 2009-01-22 kl. 01:00