Hjo kyrka

3.5 i snittbetyg (6 röster)

Hjo kyrka är en kyrka som ligger i Hjo församling i Hjo kommun.

Kommentera denna kyrka...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av denna kyrka:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 3Kyrkan restaurerades i början av 1900-talet, vid detta tillfälle tillkom den höga tornspiran, liksom de praktfulla glasmålningarna i korfönstren, utförda av Reinhold Callmander i Göteborg.Hjo kyrka den 8 maj 2011 Absiden med Reinhold Callmanders glasmålning Madonna

    0 0 2011-05-09 kl. 10:38
  • Betyg: 3Stor och ljus kyrka med rikt liturgiskt och musikaliskt liv. I blickfånget är korfönstret med Den Gode Herden, en vacker glasmålning. Här i kyrkan har jag firat bl a stora kontraktsgudstjänster med biskopsvisitation av biskop Erik Aurelius och med flera av Kåkinds kontrakts körer sammanslagna. Kyrkan rymmer så stora evenemang. Hjo kyrkas ungdomskör har haft stora framgångar nationellt och internationellt.

    0 0 2011-03-29 kl. 23:14
  • Betyg: 4Stor kyrka, bra ackustik. En gó församling o aktivt musikliv!!

    0 0 2010-06-21 kl. 18:25
  • Betyg: 3Hjo kyrka genomgår just nu renovering på utsidan. Kyrkan renoverades både in och utvändigt 1978. Kyrkan hade då fått sin nuvarande varma och ljusa färgton. Glasmålningen i koret är väldigt vacker. Den vackra glasmålningen.

    0 0 2010-05-05 kl. 22:17
  • Betyg: 5H ic J acet O tium.
    Dar es Salaam
    Här finns frid.

    Kyrkan distanserar sig coolt mot grönköpings grusgångar och gränder. Insidan är koncentrerat fridfull. Den gode herden i glasfönstret är oberörd och medkännande.
    Här får man vara ifred.

    Fast munken som skrev H J O i sanden har aldrig funnits.

    11 0 2009-08-25 kl. 16:34
  • Betyg: 4Invigd i början av 1800-talet. Ljus och trevlig kyrka med vackra glasmålningar i koret, utförda av Reinhold Callmander, Göteborg.vykort från kyrkan vykort från kyrkan

    0 0 2009-04-20 kl. 23:27