Lötenkyrkan

4.2 i snittbetyg (5 röster)

Kyrkan som ligger vid Heidenstams torg är en av tre distriktskyrkor i Gamla Uppsala församling. Också samarbetskyrka Svenska kyrkan - EFS.

Kommentera denna kyrka...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av denna kyrka:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Min andliga växtplats - en fantastisk kyrka som genom sin tillkomst visade på kyrkotillväxt. Människor i närområdet kom till tro. Kyrkan ligger strategiskt vid Heidenstams torg och ihopbyggd med Johannelunds Teologiska Högskola. Mitt i en smältdegel av människor och kulturer får den vittna om den kristna tron och efterföljelsen. Två detaljer jag vill nämna: altartavlan, som är en väv i gryningens blå, skira färger, är en underbar väv med inslag av guld. Väven ´hon lämnade sin kruka´ i sidokapellet är sevärd och en andlig upplevelse. Summa: En kyrka som ska ses under gudstjänstfirande!

    1 0 2011-03-24 kl. 11:12
  • Betyg: 5Hâr kan man andas. Hôgt i tak och mycket ande. Det âr det nâgot med ljuset. Att fâ môta ljuset hos de mânga som arbetar tillsammans, gôr skillnad.

    En basilika vid marknadsplatsen; sammanbyggd med universitetet. Nârmare medeltidens idé kommer man sâllan.

    12 0 2010-11-12 kl. 16:27
  • Betyg: 5Här krävs varje söndag två gudstjänster för alla besökare. Ändå är kyrkan rejält utökad! Dessutom XP-gudstjänster på lördagkvällar, välbesökta veckomässor och så djupmeditationer, pensionärsgrupper, FG, TG, körer, scouter m m.
    En katolsk arkitekt har här ritat en basilika åt det lågkyrkliga EFS med vikvägg i mitten, så morgonbönerna kan ske i en lite mindre sal. Vita väggar. I koret ett vattenfall av nåd i tyg och med silver på och riktiga härligt stora växter! Goda hembakta kyrkkaffen!
    Söndagsgudstjänsterna simultantolkas till amharinja, tigrinja eller engelska!

    6 0 2009-04-17 kl. 21:25
  • Betyg: 5Kyrkan ligger verkligen ´mitt i byn´ och det är alltid något på gång. Skolelever kommer dit när de har rast. Ett vattenhål för många invandrare. Stort ungdomsarbete. Bönerna är lika många som kyrkan är hög.

    1 0 2009-02-06 kl. 11:53
  • Betyg: 4Har inte varit på söndagsgudstjänst här än, men kyrkan myllrar av annat liv också. Gott fika på pensionärsträffarna!

    1 0 2008-11-29 kl. 12:15