Uppsala domkyrka
Uppsala domkyrka är Nordens största katedral. I dag arrangeras en mängd stora och små gudstjänster, konserter, visningar och mycket mer och kyrkan besöks varje år av omkring 600 000 människor från hela världen. Omkring 1270 började en ny, stor domkyrka byggas i Östra Aros. Den skulle ersätta Uppsalas tidigare domkyrka (idag Gamla Uppsala kyrka) och därför bytte Östra Aros namn till Uppsala. Kyrkan byggdes i gotisk stil, med höga valv och stora fönster. Franska stenhantverkare ska ha kommit till i Uppsala i slutet av 1200-talet. Norra porten är förmodligen deras arbete. Först 1435, efter ungefär 165 år av byggande, invigdes kyrkan på tredjedag pingst 7 juni. Kyrkans första torn var ännu inte färdigbyggda. De har fått nya spiror flera gånger. Större bränder skadade domkyrkan 1473, 1572 och 1702. Den senaste verkligt omdanande restaureringen gjordes 1885-93 under ledning av arkitekten Helgo Zettervall. Då byggdes de nuvarande tornspirorna som är 118,7 meter höga – samma mått som kyrkans längd. Vid samma restaurering fick kyrkan nya väggmålningar och färgade fönsterglas. När kyrkan restaurerades 1971-76 rengjordes målningar, fem kapell fick moderna väggtextiler och högaltaret ny utsmyckning. uppdatera info om kyrkan
Andra kyrkor i närheten:
- Helga Trefaldighets kyrka
- S:t Lars Katolska kyrka
- Mikaelskyrkan
- Vindhemskyrkan
- Samariterhemmets kyrka
- S:t Ansgars kyrka
- Almtunakyrkan
- S:t Pers kyrka
- Eriksbergskyrkan
- Salabackekyrkan



Betyg: 5
En gudomlig kyrka!!!!!!!!!!! Måste upplevas!
0 0 2010-01-28 kl. 23:54Betyg: 5
Uppsala domkyrka är en fantastisk kyrka. Till skillnad från en del andra stora katedraler känns den ljus och varm. Historia och nutid möts i rummet - högtid möter vardag. Storslagna festgudstjänster å ena sidan, den lilla söndagsmässan en tidig morgon i något av koren. För många en plats att stilla vandra omkring i!
0 0 2009-11-15 kl. 20:57Betyg: 3
Den är så snygg utanför. Gåshud faktiskt, speciellt på håll. Bär mig emot som Lundabo, men den är tuff.
0 0 2009-08-14 kl. 15:51Betyg: 5
Norra Europas vackraste kyrka! Inte bara värd en omväg, utan värd en resa!
1 1 2009-08-10 kl. 19:49Betyg: 1
Alldeles för högtravande och snobbigt! Satsar bara på finkultur och inte på människorna i församlingen.
0 3 2009-06-18 kl. 13:45Betyg: 5
Det ståtligaste vi har i byggnad i vårt land. Uppsala domkyrka är mäktig på alla sätt och har nu dessutom TRE orglar varav den senaste invigdes så sent som februari 2009. Det är dessutom intressant för svensk historia att vara där då många berömda ligger begravda där, inte Gustav Vasa att förglömma.
1 0 2009-05-05 kl. 17:57Uppsala domkyrka är ett av vårt lands förnämligaste turistattraktioner och värd att besöka även får Uppsala-bor och övriga svenskar titt som tätt.
Betyg: 5
Visst är den mäktig, vår största katedral! Utifrån även vacker. Interiört är jag mera kluven, det är så mörkt därinne och vad som talar för max-betyg är alla vackra detaljer, det historiska perspektivet och valvens höjd. Som byggnadskonst förstås ett konststycke. Min motvilja när det gäller grå pelare och dunkel drar ner det hela.. Ett par skräpiga sidokor likaså. Men Fredens kapell, toppen! Mariastatyn lurade mig verkligen, det tog en lång stund innan jag förstod varför damen inte flyttade sig! Så levande!
0 0 2009-05-02 kl. 21:31Trots allt överväger det positiva intrycket!
Betyg: 5
Här kan man gå igenom hela Sveriges historia. Jagellonska gravkoret är ett smycke! Särskilt i gott ljus. Mennanders kor har vackert stenarbete och i vapenhuset finns en djup brunn, så man klarade sig, om Gustav Vasa använde kanonerna, som från slottet är riktade rakt mod Domkyrkan!
0 0 2009-04-17 kl. 21:02Härliga valv, vackra stenarbeten & levande Mariastaty i koromgången. Världens äldsta bild av den heliga Birgitta. Chans att se ett äkta Nobelpris, kläder helt i guld och Sturarnas vardagskläder (i Skattkammaren). Stort!
Lite bilder av Albertus Pictor. Mer av det finns i Helga Trefaldighets kyrka bredvid.
Betyg: 5
Den nya orgeln må låta magnifikt men den ser ju ut som stryk med sin klumpigt yxiga och alldeles för färgglada utformning. Jag som trodde att domkyrkan var kulturminnesmärkt, och så förvanskar dom denna otroligt vackra och pampiga kyrka med detta åbäke.
0 1 2009-03-31 kl. 22:24Kyrkan i övrigt ger en 5:a
Betyg: 5
Domkyrkan är något extra! Kommer aldrig glömma Taizémötet här år 2000, det var grejor det!
0 0 2009-02-20 kl. 17:18