Stockholms Katolska Domkyrka
Kyrka från 1892 med tillbyggnad från 1970-talet. Krypta och församlingslokaler i bottenplanet. Biskopsämbetets lokaler i angränsande hus. (Denna kyrka tillhör inte Svenska kyrkan.)
Andra kyrkor i närheten:
- Andreaskyrkan
- Allhelgonakyrkan
- Katarina kyrka
- Sankta Maria Magdalena kyrka
- S:t Paulskyrkan
- Norska kyrkan (Kronprinse...
- Sofia kyrka
- Ersta kyrka
- Sankta Gertruds kyrka (Ty...
- Bullkyrkan



Betyg: 4
En domkyrka i Stockholms innerstad är bra. Som i många andra Katolska kyrkor firar man inte mässan Ad orientem och inte på Latin på söndagar. För oss här i Sverige är det kul att den är uppkallad efter ett svensk helgon. Den har öppet varje dag, hela dagen. Ibland är det pontifikalmässa. Kyrkan är inte alltför utsmyckad som många andra kyrkor tyvärr kan vara och den har en krypta. Firar dock ingen tridentisnk rit men det gör de på andra ställen. modern Maronisk it har de ibland. en mycket konstig kyrka. förr tror jag den var vackrare innann de förstörde det gamla altaret.
1 0 2011-12-18 kl. 21:47Betyg: 5
Romersk-katolska kyrkan kan klä sig i olika tiders dräkter, i detta fall samtidigt: 1890-talets färgprakt och 1970-talets folkhemsbetong.
13 0 2010-10-28 kl. 13:03Kombinationen är som att möta orientaliska helgonfigurer i miljonprogrammets söderförorter: Kyrkofurstar i Fittja och gyllene madonnor i gatuköket.
- Så är vi fastän många, en enda kropp, ty alla får vi del av ett och samma bröd.
Betyg: 4
Jättevackert, den gamla delen är underbart, den nya delen inte mycket, men jag tycker om fönsterna och Pieta
3 0 2010-01-09 kl. 11:25Betyg: 4
Jättefin kyrka, med mindre lyckad expansion. :o)
3 0 2009-05-21 kl. 10:11