Vreta klosters kyrka
Vreta klosters kyrka är en kyrka som ligger i Vreta klosters församling i Linköping kommun.Vreta klosters kyrka är en kyrkobyggnad i Vreta klosters socken och församlingskyrka för Vreta klosters församling i Östergötland. Den ligger 10 kilometer nordväst om Linköping och tillhör Linköpings stift. Kyrkan uppfördes sannolikt som kungs- eller stormanskyrka, men kom att under lång period tillhöra det intilliggande Vreta kloster. Kyrkan var då med ett galler delad i en klosterdel och en församlingsdel. År 1533 konverterade Gustav Vasa klosterkyrkan till en luthersk sockenkyrka.
Andra kyrkor i närheten:
Allhelgonakyrkan
Kaga kyrka
- Ljungs kyrka
- Ledbergs kyrka
- Flistads kyrka
- Stjärnorps kyrka
- Sankt Martin, Ekängen
- Skäggetorps kyrka
- Kärna kyrka
- Björkebergs kyrka
Betyg: 4
Många gamla historiska inventarier bevarade.
0 0 2020-08-20 kl. 18:37Betyg: 5
Här känner man verkligen historiens vingslag. Rekommenderar ett besök och ta god tid för besöket. Finns museum också. Något som känns annorlunda och är nutida är två ortodoxa ikoner som skänktes av församlingsmedlemmar julen 2012. De är gjorda av ikonmålaren Djordje Corkov, Vadstena. Komplettetar med några bilder.
0 0 2017-07-09 kl. 11:35Betyg: 5
Spännande kyrka med många rum i rummet. Fascinerande klosterruiner och baptisterium utanför kyrkan!
0 0 2016-09-02 kl. 09:12Betyg: 5
Där har man sina nära och kära vilande.
0 0 2015-04-06 kl. 08:31En mycket vacker kyrkogård.
Betyg: 5
En underbar kyrka, där man både känner Guds närvaro och historiens vingslag. Bra för bön.
0 0 2015-03-11 kl. 15:18Glada hälsningar
Patrik Öbrink
Betyg: 4
En historisk kyrka, mycket intressant att få gå runt i den. Inte bara en kyrka utan även ett litet museum i kyrkan.
1 0 2014-08-11 kl. 20:06Betyg: 5
En mycket intressant kyrka. Glöm inte att titta i det lilla muséet, en trappa upp i kyrkan. Fint att gå omkring i klosterruinen. Generösa öppettider nu i semestertid. Trevligt med kaffe och kaka för besökande! En stark femma.
0 0 2014-07-21 kl. 15:11Betyg: 3
En sevärdhet är Vreta klosterkyrka. Och att vandra runt i klosterområdet är en underbar upplevelse. Men när man stiger in är den ursprungliga kyrkans väsen svår att hitta. Jag vet inte varför. Kanske för mycket turistkänsla. Kanske skyms det av alla de senare inredningsdetaljerna. Den gamla kyrkan skymtar fortfarande i vrår här och där. En stark trea, men inte mer.
1 0 2013-09-07 kl. 21:09Betyg: 4
Mycket historia även här och det är nästan att man önskar att man var munk när man vandrar omkring i klosterruinen intill kyrkan. Idylliskt!
1 0 2012-07-06 kl. 22:27Betyg: 5
Klostret grundades runt år 1100, och kyrkan uppfördes under 1100-talets början. Kyrkan har byggts om flera gånger under seklerna, med bl a gravkor och torn. I kyrkan finns medeltida konungagravar. Kyrkan har ovanligt många äldre inventarier. Hela platsen med kyrka och klosterruin är mycket sevärd.
0 0 2012-01-18 kl. 07:31